Historie

    Vznik dua DRC se datuje k roku 1991, kdy zakladatel Jan Švejkar začal společně s Hanou Švejkarovou tvořit své první autorské písničky. Počátek jejich společného muzicírování se však pojí s portou 1987, kdy poprvé vystupují na folkové hudební scéně v uskupení s úsměvným názvem Mlask a se spoluhráči Petrem Bohuslavem (nyní členem skupiny Asonance) a kytaristou Romanem Soukupem.
Po odchodu Petra a Romana se již Jan Švejkar a Hana Švejkarová, plnohodnotní partneři ve vztahu muzikálním i manželském rozhodli založit DRC v obsazení akustická kytara a zpěv doplněná druhým vokálem Hany Švejkarové. Repertoár byl postaven výhradně na vlastní tvorbě a to především po stránce hudební. Textovou stránku doplňovali střídavě textaři - Eva Burianová (ČARODĚJKA), Šárka Kavanová (KARMÍNOVÁ) a Jan Matěj Krnínský (DUŠE), který ve skupině později krátce působil i jako hráč na kontrabas.

Myšlenka rozšířit stávající nástrojové obsazení přišla o další tři roky později (1994), kdy nástrojovou rovinu bravurně rozšiřuje violoncello v podání Hanky Finkové. O něco později přichází Karel Dřínek (v současnosti známý mistr zvuku), který druhou akustickou kytarou doplnil hudební aranže. V tomto složení se teď už skupina DRC dostala z úzkého výběru na folkový festival ve Strážnici, kde úspěšně odehrála několik vystoupení. Po odchodu Karla Dřínka, který se vydal na vlastní hudební dráhu zvukaře, byl natočen videoklip s názvem Čarodějka (1995). Na jeho vzniku se podílelo českobudějovické televizní studio TV SC plus v čele s Luďkem Švejcarem. Novinkou tohoto videoklipu je zásadní změna nástrojového obsazení, kterou představovala elektrická sólová kytara v podání tajuplného muže - citlivého a nevyzpytatelného kytaristy Milana Flachse (v současnosti je členem několika hudebních uskupení: Variant, Kambo-dža, Gorilla Crasch, Valda band). Sólová kytara společně s violoncellem Hanky Finkové vytvořila netradiční zvukové zabarvení, které dalo prostor a směr novým písničkám. Díky videoklipu, který se natáčel souběžně s videoklipem metalové kapely Vitacit, pak kapela dostala od protagonisty této skupiny Pavla Hejče, nabídku na natočení celého CD. V roce 1996 tedy vydalo vydavatelství Snake records Praha skupině DRC první CD s názvem Čarodějka, které se s úspěchem zcela vyprodalo. Do studia se po významné finanční podpoře přívětivých sponzorů dostavilo 5 členů: Hana Švejkarová - zpěv a Honza Švejkar - akustická kytara a zpěv, Hana Finková – violoncello, Milan Flasch – el. sólová kytara a basák Oldřich Sýkora (v současnosti člen skupiny Bratři Karamazovi).

    Po slavnostním křtu CD, které pokřtila Pavlína Jíšová v zimě 1996, však odchází hned dva členové Hanka Finková a Milan Flachs, a to z důvodu srdečních záležitostí. Violoncello nahradila Vendula Tampierová, dosud nevyužitá členka muzikantské rodiny Tampierových a novým kytaristou se stal zkušený a stylisticky vyhraněný kytarista Jirka Přech (v současné době společně s Oldou Sýkorou hrají ve skupině Nighttwings). Toto složení působí až do roku 2003. Ve stejném roce dochází k zásadní změně v nástrojovém obsazení DRCu. Nastupující bubeník Petr Baier svým příchodem přitvrzuje styl.

Více...